Mechanické alebo Quartz hodinky – ktoré sú lepšie?

Mechanické alebo Quartz hodinky

Na rozdiel od väčšiny módnych doplnkov, hodinky sú zložitý objekt výberu. Možnosti ktoré treba sledovať sú nespočetné a rozmanité, či už ide o účel, kvalitu, cenu atď. Vo všeobecnosti sa hodinky delia na 2 typy a to quartzové a mechanické.

Quartz hodinky

Quartz hodinky, ktoré predstavujú približne 90% svetových hodiniek zväčša nahradili mechanické hodinky. Obsahujú malý čip, ktorý ich riadi a fungujú nepretržite, kým sa nevybije batéria. Potom sa hodinky zastavia, kým sa batéria nevymení, avšak kým je plná, netreba ich obsluhovať. Batéria sa zvykne meniť každý rok až dva.

Medzi výhody patrí takmer dokonalá presnosť hodiniek, väčšina zaznamenáva odchýlku len 10 sekúnd mesačne. Sú odolnejšie voči nárazom, keďže quartzový strojček je pomerne ľahký a cenovo sú často prístupnejšie aj keď to nie je pravidlom.

Medzi nevýhody patrí väčšia strata hodnoty hodiniek po čase v porovnaní s mechanickými. Dĺžka spoľahlivého chodu je 20-25 rokov, ťažšia dostupnosť náhradných dielov alebo módny vzhľad, ktorý po rokoch nemusí byť aktuálny.

hodinky

Mechanické hodinky

Mechanické hodinky v sebe ukrývajú históriu, ručnú prácu a precíznosť. Používajú starú, niekoľko storočnú technológiu mechaniky a všetky znalosti a kvalitu hodinárskej tvorby 20. storočia. Sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov a dĺžka životnosti pri správnej starostlivosti je kľudne aj viac ako 100 rokov. Mechanické hodinky sa delia na automatické a samo naťahovacie, teda s ručným náťahom.

Automatické mechanické hodinky svoju energiu získavajú z prirodzených pohybov vášho zápästia, iné naťahovanie nie je potrebné. Ak však hodinky odložíte, napríklad na víkend, pravdepodobne sa zastavia a budete ich musieť znova natiahnuť. Hodinky s automatickým pohybom sú veľmi populárne, pretože nositeľ sa nemusí starať o navíjanie hodiniek denne, aby zabezpečil nepretržitú prevádzku.

Samo naťahovacie je potrebné nakrútiť každý deň, aby dostali energiu pre svoju funkčnosť.

automaticke_hodinky

Ktoré sú lepšie?

Výber závisí od vašich individuálnych potrieb – či už máte v pláne nosiť hodinky každý deň alebo máte záujem o remeselné spracovanie či jednoduchosť použitia. Ak je vašou prioritou jednoduché použitie, Quartz hodinky budú lepšou voľbou. Hodinky budú bežať či už ich máte na sebe alebo nie a udržia presnejší čas. Jediná údržba, ktorú hodinky všeobecne vyžadujú, je jednoduchá výmena batérie.

Avšak, ak ste skutočným fanúšikom švajčiarskeho hodinárskeho umenia, tak mechanické hodinky tou správnou voľbou. Pre každého štýlového muža, čo sa považuje za gentleman a inklinuje k pánskym hodinkám, je rozhodnutie veľmi jasnéAj napriek tomu, že mechanické hodinky bývajú drahšie, ľudia ochotní platiť nemalé peniaze, pretože hodinky vás identifikujú ako náročného kupujúceho, čo sa starádrobné detailyoceňuje krásu, dedičstvohistóriu. Takto prostredníctvom nádherných pánskych hodiniek tlmočíte svoje peniaze rozumne a inteligentne.

zlate_hodinky

Sú síce menej presné ako quartzové hodinky a v priebehu dňa môžu stratiť 5-10 sekúnd. Napriek tomu sú mechanické hodinky stále výrazne zaujímavejšie. Ak milujete zvuk hodiniek, tie mechanické vás rozhodne potešia, pretože chod sekundovky neskáče po sekundách, ale krásne mechanicky plynie. Ako zaujímavosť aj veľká väčšina luxusných švajčiarskych hodiniek, ako napr. hodinky Rolex sú mechanické.

Je to na vás, či ste ochotní natiahnuť hodinky za každým, keď im dôjde energia a navštevovať certifikovaného hodinára raz za niekoľko rokov kvôli údržbe. Avšak rovnako, ako skutočný

nadšenec áut nebude nikdy spokojnejší s automatickou prevodovkou ako s manuálnou. Tak aj ktokoľvek, kto sa nazýva milovník hodiniek si vyberie vždy tie mechanické.

Takže ak hľadáte praktické hodinky s nízkou údržbou, ktoré sú presné, budú pre vás lepšie Quartz hodinky. Ale ak ste milovník hodiniek a fascinuje vás mikro mechanika a stará technológia, mechanické hodinky sú pre vás to pravé.

čierne hodinky